Logo BIP
Herb
Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta
Starostwo Powiatowe w Stargardzie

KARTA INFORMACYJNA - Udostępnianie materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

Sposoby dostarczenia dokumentów

  • Wizyta w urzędzie
  • Listownie, drogą pocztową
  • Faxem
  • Formularz elektroniczny

Sposoby odbioru dokumentów

  • Osobiście
  • Pocztą
  • Elektronicznie

Wymagane dokumenty

Wymagane Dokumenty

  1. Wniosek (formularz edytowalny) o udostępnienie danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego - formularz P i P1.
  2. Pełnomocnictwo – do występowania w imieniu innej osoby (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika, który działa w imieniu wnioskodawcy) lub inny dokument uprawniający do reprezentowania tej osoby np. wydruk KRS w przypadku prokurenta (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie prokury).
  3. Pełnomocnictwo do odbioru dokumentów, w przypadku, kiedy odbiera je inna osoba w imieniu wnioskodawcy.
  4. Dowód osobisty przy odbiorze dokumentów.

Formularz P - Wniosek o udostępnienie informacji z zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Formularz P - Wniosek o udostępnienie informacji z zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Formularz P1 - Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie mapy ewidencji gruntów i budynków oraz mapy zasadniczej.

Formularz P1 - Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie mapy ewidencji gruntów i budynków oraz mapy zasadniczej.

​​​​​​​Formularz P7 - Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie innych materiałów zasobu (np. kopia z operatu, mapy glebowo-rolnicze).

Formularz P7 - Uszczegółowienie wniosku o udostępnienie innych materiałów zasobu (np. kopia z operatu, mapy glebowo-rolnicze).

 Klauzula informacyjna

 Klauzula informacyjna

 

(wykonywanie kopii map i kopii z operatu)

  1. Organ prowadzący państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny udostępnia materiały zasobu, w tym mapę zasadniczą, mapę ewidencji gruntów i budynków, odpłatnie z zastrzeżeniem art. 40a pkt. 2 Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 17 maja 1989 r. - dalej ustawa pgik.
  2. W celu uzyskania mapy zasadniczej lub mapy ewidencji gruntów i budynków można pobrać, wypełnić i wydrukować wniosek (formularz edytowalny) (formularz P i P1) zgodnie z załącznikiem nr 3 do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII z dnia 27 KWIETNIA 2023 ROKU zmieniającego ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji
  3. We wniosku umieszczone są rubryki na dane nieobowiązkowe – telefon/adres e-mail – które nie są wymagane do załatwienia sprawy, ale ułatwią kontakt. Dobrowolne wypełnienie tych rubryk oznacza Pana/Pani zgodę na przetwarzanie tych danych przez Starostę Stargardzkiego. Jeżeli wnioskodawcą jest osoba prawna, wniosek ma zostać podpisany zgodnie ze sposobem reprezentacji osoby prawnej.
  4. Wypełniając wniosek należy wskazać w formularzu P przedmiot wniosku (mapa zasadnicza lub mapa ewidencji gruntów i budynków) oraz cel pobrania materiałów, należy wybrać sposób udostepnienia materiałów, czytelnie dane do kontaktu, w tym adres e-mail jeżeli dokument opłaty lub materiały mają być przesłane w postaci elektronicznej.
  5. W części P1 formularza należy zaznaczyć parametry*), którym ma odpowiadać udostępniana mapa oraz wskazać dane identyfikujące obszar dla którego mapa ma być wydana. Jako dane identyfikujące obszar mapy należy wybrać minimum jedno z kryteriów wskazanych we wniosku np. obręb ewidencyjny i działki ewidencyjne lub dołączyć do wniosku załącznik graficzny z określonym obszarem. Przy określaniu zakresu można wykorzystać serwis mapowy dostępny pod adresem http://stargard.giportal.pl.
  6. Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego. Ponadto wniosek w formie dokumentu elektronicznego można złożyć za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP zgodnie z brzmieniem art. 63 § 3a ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej kpa, przy czym wniosek wniesiony w formie dokumentu elektronicznego przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, lub uwierzytelniony w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej.

Komórka organizacyjna

Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru ul. Rynek Staromiejski 5, pok. nr 113, tel. 91 834 97 71 wew. 14.


Opłaty

  1. Opłatę za udostępnienie materiałów zasobu utrwaloną w Dokumencie Obliczenia Opłaty pobiera się przed udostępnieniem materiałów.
  2. Wysokość opłaty ustalana jest na podstawie załącznika do ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.
  3. Opłata za wysłanie materiałów zasobu pod wskazany adres jest równa opłacie za przesyłkę poleconą zgodnie z obowiązującym w dniu wystawienia Dokumentu Obliczenia Opłaty cennikiem usług powszechnych ogłoszonym przez operatora wyznaczonego w rozumieniu przepisów prawa pocztowego.
  4. Opłata ryczałtowa za nośnik danych elektronicznych o pojemności 4-20 GB w wysokości 5 zł. Opłaty tej nie pobiera się, jeżeli odpowiednie nośniki danych elektronicznych dostarczy wnioskodawca. Materiały zasobu, dla udostępnienia których jest niezbędne użycie zewnętrznego nośnika danych elektronicznych o pojemności większej niż 20 GB, mogą być udostępniane po dostarczeniu przez wnioskodawcę odpowiedniego nośnika danych.
  5. DOO może zostać przesłany na adres e-mail  wskazany we wniosku
  1. Opłaty należy wnieść po otrzymaniu DOO za pomocą terminala płatniczego w pokoju 110,  (gotówką w kasie banku, dokonać przelewu narachunek bankowy Starostwa Powiatowego w Stargardzie wskazany w Dokumencie Obliczenia Opłaty tytułem: Dokument Obliczenia Opłaty nr...

 

Nazwa Banku: PKO BP SA

Nr r-ku : 39 1020 4795 0000 9102 0378 4881


Termin i sposób realizacji

Wnioski w formie pisemnej można złożyć:

a) osobiście:

    • w Starostwie Powiatowym w Stargardzie ul. Skarbowa 1 lub

    • w Wydziale Geodezji, Kartografii i Katastru ul. Rynek Staromiejski 5.

Dokumenty można składać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 16.00.

b) za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres: Starosta Stargardzki, ul. Skarbowa 1, 73-110 Stargard;

c) w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem elektronicznym, o którym mowa w art. 63 § 3a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, czyli:

  • być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, lub uwierzytelniane w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej;
  • zawierać dane w ustalonym formacie, zawartym we wzorze podania określonym w odrębnych przepisach, jeżeli te przepisy nakazują wnoszenie podań według określonego wzoru;
  • zawierać adres elektroniczny wnoszącego podanie.

    na adres    e-mail: geodezja@powiatstargardzki.pl ;

d) za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej EPUAP https://epuap.gov.pl/wps/myportal/strefa-klienta/katalog-spraw/sprawy-ogolne/najczesciej-zalatwiane-sprawy/pismo-ogolne-do-podmiotu-publicznego w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem elektronicznym potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, o którym mowa w art. 3, pkt. 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, na adres skrytki : adres skrytki /xvu7i40k64/SkrytkaESP,

e) drogą internetową w portalu GEOINFO7 poprzez e-usługę i.Wniosek

Portal i.Wniosek przeznaczony jest dla klientów indywidualnych oraz firm  chcących złożyć:

-wniosek o udostępnienie map zasadniczych, ewidencyjnych, materiałów zgromadzonych w powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym,

-wniosek o sporządzenie wypisów/wyrysów z ewidencji gruntów i budynków

Szczegóły uzyskania dostępu do portalu i.Wniosek można znaleźć w katalogu …………….

Jeżeli wniosek składany jest w imieniu innej osoby fizycznej/prawnej należy dołączyć do wniosku oryginał pełnomocnictwa lub jego kopię poświadczoną notarialnie (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za złożenie dokumentu stwierdzającego ustanowienie pełnomocnika, który działa w imieniu wnioskodawcy) lub inny dokument uprawniający do reprezentowania osoby prawnej np. wydruk KRS w przypadku prokurenta (wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za prokurę).

Na podstawie wniosku zostanie wystawiony Dokument Obliczenia Opłaty określający wysokość należnej opłaty za zamówione materiały. Zgodnie z ustawą pgik w przypadku wskazania w sposobie udostępnienia materiałów pozycji wysyłka na adres (dotyczy materiałów udostępnianych w postaci nieelektronicznej), do opłaty za zamówione materiały zostanie doliczona opłata za wysłanie materiałów zasobu pod wskazany adres.

Zgodnie z art. 40d ust. 3. ustawy pgik opłatę pobiera się przed udostępnieniem materiałów powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Opłatę można  uiścić w Wydziale Geodezji, KarografiiBiurze Geodezji i Katastru (płatność kartą) lub na konto wskazane w Dokumencie Obliczenia Opłaty.

Po uiszczeniu opłaty zostaną przygotowane zamówione materiały. Materiały zostaną wydane wraz z Licencją określającą zakres uprawnień licencjobiorcy do wykorzystywania udostępnionych materiałów zasobu.


Podstawa prawna

1) Ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 r.

2)  Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków ze zmianami 

3) Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 kwietnia 2023r. zmieniające ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i Dokumentu Obliczenia Opłaty, a także sposobu wydawania licencji  Rozporządzenia Ministra Rozwoju  z dnia 28 lipca 2020 r. w sprawie wzorów wniosków o udostępnianie materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, licencji i  Dokumentu Obliczenia Opłatya także sposobu wydawania licencji ze zmianami


Tryb odwoławczy

Tryb odwoławczy:

W przypadku sporu odnośnie zakresu udostępnianych materiałów lub wysokości opłat za materiały z zasobu, na podstawie art.40f ustawy z dnia 17 maja 1989r.  Prawo geodezyjne i kartograficzne Starosta wydaje decyzję administracyjną.

 

Zwolnienia:

Na podstawie art. 40a ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, nie pobiera się opłaty za udostępnianie danych m.in.:

-     w celu edukacyjnym (w postaci elektronicznej)

-     prowadzenia badań naukowych oraz prac rozwojowych (w postaci elektronicznej)

-     w celu realizacji ustawowych zadań w zakresie ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego (w postaci elektronicznej)

-     w celu realizacji zadań w zakresie obronności państwa - Ministrowi Obrony Narodowej (w postaci elektronicznej)

-     udostępnianie wykonawcy prac geodezyjnych lub prac kartograficznych materiałów zasobu - w przypadku prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wykonywanych w celu realizacji określonych w ustawie zadań organów administracji geodezyjnej i kartograficznej lub Głównego Geodety Kraju,

-      udostępnianie danych na podstawie: art. 12 ustawy 1 i 2, art. 14 ustawy 1, art. 15 ustawy 2 i 3 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz na podstawie art. 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

-     pierwsze udostępnienie podmiotowi władającemu siecią uzbrojenia terenu zbiorów danych powiatowej bazy GESUT, dotyczących sieci uzbrojenia terenu znajdującej się we władaniu tego podmiotu

-     udostępnianie materiałów zasobu w związku ze zgłoszeniem prac, o których mowa w art. 12 ustawy 1 pkt 1 lit. b, lub jego uzupełnieniem

-     udostępnianie zestawień zbiorczych danych objętych ewidencją gruntów i budynków, których o mowa w art. 25 ustawy 2 i 3, w postaci elektronicznej


Dodatkowe informacje, uwagi

UWAGA !

Informujemy, że Starosta Stargardzki prowadzi mapę ewidencji gruntów i budynków w skali 1:1000 oraz mapę zasadniczą dla Powiatu Stargardzkiego w skali 1:500 z wyłączeniem gminy Dolice.

W związku z powyższym, udostępnianie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000, tworzonych na podstawie odpowiednich zbiorów danych, odbywa się w następujący sposób:

1) mapa ewidencyjna:

a) mapa w postaci nieelektronicznej (wydruk):

  • skala 1:1000,

b) mapa w postaci elektronicznej:

  • skala 1:1000,
  • dla pozostałych1:2000 i 1:5000  brak redakcji,

2) mapa zasadnicza :

a) mapa w postaci nieelektronicznej (wydruk):

  • skala 1:500

b) mapa w postaci elektronicznej:

  • skala 1:500 - zredagowana.